زجاجی: فرهنگ غنی اسلام ناب محمدی مرهون تبلیغ امام صادق (ع) است

0

استاد حوزه و دانشگاه گفت: فرهنگ غنی ناب اسلام محمدی موجود در جهان، مرهون تلاش های تبلیغی و شرعی امام صادق(ع) رییس مکتب جعفری است.

زجاجی: فرهنگ غنی اسلام ناب محمدی مرهون تبلیغ امام صادق (ع) است

به گزارش کی آشیان به نقل از ایرنا، مجید زجاجی با تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) به عنوان رییس مکتب تشیع اظهار داشت: با بروز فرقه ها و نحله های مختلف در اواخر دوران بنی امیه و جو بسیار مشوش داخلی حکومت اسلامی، فشار چپاول و دست خونریز بنی امیه بر گلوی مردم، نابسامانی اوضاع اقتصادی، قحطی و سرایت کردن مرض طاعون و وبا و وجود بعضی از انقلاب های داخلی همگی منجر به سقوط حکومت بنی امیه شد هر چند بعد از آن در این فاصله متاسفانه ایادی این دستگاه مرتکب جنایت های فجیعی به ویژه شهادت امام باقر(ع) ۵۷ ساله در زمان هشام بن عبدالملک شدند.

وی با بیان اینکه اوضاع و احوال دوران امامت امام صادق(ع) از سال ۱۱۴ هجری قمری به بعد تا زمان منصور دوانیقی را به صورت جسته و گریخته نوشتند که به بررسی های کاوشگرایانه نیاز دارد، افزود: فضای ایجاد شده برای تبلیغ دین از سوی امام صادق(ع) در سه بخش بیان احکام دین به شیوه فقه شیعی، تفسیر قرآن به روال بینش شیعی، تبیین و تبلیغ مساله امامت و رهبری است.

تحلیل گر تاریخ اسلام، با تاکید بر اینکه امام صادق(ع) تشکیلات پنهانی ایدئولوژیک سیاسی جهان آن روز را به نحو گسترده ای دنبال کرد، ادامه داد: البته آن حضرت در زمینه علمی نیز فرصتی یافت تا اسلام ناب محمدی را به روش سنت رسول الله و ائمه هدی تبیین کند.

تربیت چهار هزار شاگرد در حوزه علمیه امام صادق(ع)

زجاجی با یادآوری تربیت چهار هزار شاگرد از سوی امام صادق(ع) در زمینه های مختلف علمی به ویژه فقه شیعه اظهار داشت: در کتاب های اسلامی بیشترین کلام از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) به خاطر وجود این دوره است.

وی با اشاره به روی کار آمدن بنی عباس با شعار طرفداری از اهل بیت(ع) و خونخواهی از امام حسین(ع) در سال ۱۳۲ هجری قمری و همزمان با سقوط بنی امیه ادامه داد: اما بنی عباس مسیر را عوض کردند و جنایت هایی آفریدند و این خاندان تا سال ۶۵۶ هجری قمری نزدیک ۵۰۰ سال حکومت کردند.

محقق و پژوهشگر کاشانی با تاکید بر اینکه دوره خلفای بنی عباس زمینه مناسبی برای امام صادق(ع) در تربیت شاگردان و رشد علوم دینی شد، خاطر نشان کرد: امام ششم شیعیان با وجود تسلط به زبان های متعدد حتی فارسی، هندی و ترکی افزون بر اینکه مرد علم و دانش، مبارزه و تشکیلات، افقه (فقیه تر و داناتر) مردم بود و فردی بالاتر از ایشان در آن برهه نبود.

زجاجی، امام صادق (ع) را قائم (به معنای عام آن) آل محمد در زمان خودش دانست و گفت: اینکه آن حضرت در برابر حکومت بنی امیه و بنی عباس سکوت و آنان را تایید کرده است به هیچ وجه صحیح نیست، بلکه آن حضرت رفتار حکومت و حاکمان را دقیق رصد می کرد و حتی نسبت به انقلاب هایی که گاهی اکناف و اطرافش به وجود می آمد بی تفاوت نبود و با توجه به خیر مصلحت اسلام و جامعه و نگاه خداگونه رفتار می کرد.

وی تصریح کرد: امام صادق (ع) مرجع سیاسی، علمی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بود که مطالب دینی را برای انتقال فرهنگ غنی شیعه در تمامی زمینه ها به صورت مستقیم از جانب اهل بیت(ع)، پدران و اجدادش به درستی و صحت نقل می کرد.

خط بطلان بر بنی امیه و بنی العباس با احیای فرهنگ عاشورا

نویسنده کتاب فرهنگ جامع امامزادگان با اشاره به اینکه امام صادق(ع) از افرادی بود که از مورد غفلت واقع شدن و فراموشی واقعه کربلا به هر وسیله ای جلوگیری و فرهنگ عاشورا و کربلا را در جامعه تبیین می کرد افزود: آن حضرت، چهره کثیف بنی امیه و حرکت ضد ارزشی و اسلامی این دستگاه ظالم و خونریز را رسوا کرد و حتی بطلان این خاندان را با بطلان جریان سقیفه بنی ساعده که روزگارها اثر خود را می گذاشت از طریق زنده نگاه داشتن فرهنگ عاشورا اعلام کرد.

زجاجی اضافه کرد: به همین دلیل منصور هم نتوانست وجود امام صادق(ع) را تحمل کند و از آنجا که آن امام همان به هیچ وجه خودش را پیش منصور ذلیل و کوچک نکرد آن حضرت را به شهادت رساند.

نقل روایت های بی اساس از ربیع حاجب

وی با بیان اینکه بعضی از روایت های بی اصل و اساس از جمله نعوذبالله تزلزل امام صادق(ع) اغلب به ربیع بن یونس، حاجب و وزیر دوره عباسیان (فردی فاسق و نوکر بنی العباس) می رسد، اظهار داشت: امام نزد منصور تزلزل نکرد، بلکه این سخن را شخص فاسق ربیع (شیعه هم نبود) از نزدیکان و نوکر منصور بیان کرد و عده ای ساده لوح باور کردند.

استاد ادیان و مذاهب دانشگاه قم با بیان اینکه همین ربیع حاجب پس از مرگ منصور، وصیتنامه ای به نام مهدی پسر منصور جعل کرد و نگذاشت خلافت از این خاندان بیرون رود(و پس از آن حکومت را به پسرش فضل بن ربیع داد) اضافه کرد: آنچه که این ربیع حاجب برای تزلزل امام صادق(ع) نزد منصور نقل می کند هرگز چنین نیست، بلکه امام همواره در برابر منصور مقتدرانه رفتار و عمل می کرد.

زجاجی با یادآوری مضمون حدیثی از صفحه ۴۷۳ جلد یک کافی ادامه داد: زمانی منصور از طریق ربیع حاجب به والی خودش دستور داده بود خانه امام را آتش بزند اما آتش حضرت را نمی سوزاند، آن حضرت بر آتش راه می رود و می فرماید«من فرزند رگهای تپنده زمین و پسر ابراهیم خلیل الله هستم» یعنی همان گونه که خدا آتش را برای ابراهیم خلیل تبدیل به گلستان کرد نمی گذارد بدن امام را نیز بسوزاند.

امام صادق (ع) شیخ الائمه

کارشناس دینی دارنده اجازه نقل روایت از عالمان حوزه با استناد به حدیث یادشده افزود: امام جعفر صادق(ع) شیخ الائمه در بین امامان و همچون ابراهیم در میان سلسله انبیا شیخ الانبیا نامیده می شود.

زجاجی، همچنین زمینه ایجاد تشکیلات پنهانی ایدئولوژیک رییس مکتب جعفری و فعالیت نمایندگان امام صادق(ع) و امام باقر (ع) به اطراف واکناف را یادآور شد و گفت: آن حضرت تمامی مسایل جهان اسلام را از طریق این نماینده ها و شبکه های قوی که در اقصی نقاط جهان داشت انتقال می داد و زمینه را برای ایجاد حکومت اسلامی فراهم می کردند.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان اعزام سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) برای منطقه عراق عجم به مرکزیت منطقه فرهنگی کاشان در مشهد اردهال را نمونه اعزام نمایندگان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) به منطقه های مختلف جهان اسلام در آن دوران عنوان کرد و افزود: حتی امام صادق(ع) در سال ۱۱۴ هجری قمری با شهادت امام باقر(ع) ماموریت برادرش علی بن باقر(ع) را در قالب تشکیلات ایدئولوژیک پنهان تمدید می کند، هر چند به ظاهر حکومت ظاهری ندارد که این مهم فارغ از نگاه ظاهری به عراق عجم در منطقه مرکزی ایران اسلامی با اعزام نماینده وجود تشیع منطقه، نوع مبارزه و فعالیت امام را بدون غفلت آن حضرت حتی از دورترین نقطه جهان اسلام اثبات می کند.

زجاجی اظهار داشت: اعزام نماینده تام الاختیار به منطقه کاشان از سوی امام محمد باقر (ع) برای اقامه نماز جمعه با بیان احکام اسلام و اخبار سیاسی جهان اسلام بسیار قابل تامل و اهمیت است.

استاد تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامی رسالت هر یک از ائمه را در زمان خودش وظیفه ای خاص از جمله رسالت علمی، دینی و شرعی امام صادق (ع) را تاکید کرد و گفت: تمامی ائمه افزون بر اینکه در دوره های مختلف با استبداد حکومت های ظلم و غاصب کنار نیامدند و سکوت نکردند در هر دوره ای به مقتضای زمان و مکان وظیفه خاص خود را نیز انجام دادند اما بیشترین مطالبی که از فرهنگ غنی اسلام ناب اسلامی در جهان اسلام وجود دارد به نام امام صادق (ع) رییس مکتب جعفری است.

جعفر بن محمد معروف به امام جعفر صادق(ع) (۸۳-۱۴۸ق) ششمین امام شیعیان اثنی عشری بعد از پدرش امام باقر(ع) است. وی به مدت ۳۴ سال (۱۱۴ تا ۱۴۸ق) امامت شیعیان را بر عهده داشت که با خلافت پنج خلیفه آخر اموی یعنی از هشام بن عبدالملک به بعد و دو خلیفه نخست عباسی سفاح و منصور دوانیقی هم زمان بود.

امام صادق(ع) به دلیل ضعف حکومت اموی، فعالیت علمی بسیار بیشتری نسبت به دیگر امامان شیعه داشت. شمار شاگردان و راویان او را چهار هزار نفر دانسته اند. بیشتر روایات اهل بیت(ع)، از امام صادق(ع) است و از این رو مذهب شیعه امامی را مذهب جعفری نیز می خوانند.

ششمین امام شیعیان در بین پیشوایان فقهی اهل سنت نیز جایگاه بالایی دارد و ابوحنیفه و مالک بن انس از او روایت کرده اند؛ ابوحنیفه او را عالم ترین فرد در میان مسلمانان دانسته است.

امام صادق(ع) با وجود ضعف حکومت اموی و درخواست شیعیان، برضد حکومت قیام نکرد. او درخواست های ابومسلم خراسانی و ابوسلمه را برای برعهده گرفتن خلافت رد کرد. ایشان در قیام عمویش زید بن علی شرکت نکرد و شیعیان را نیز از قیام پرهیز می داد؛ بااین همه روابط حسنه ای با حاکمان زمان خود نداشت.

وی به دلیل فشارهای سیاسی حکومت های اموی و عباسی از روش تقیه استفاده می کرد و به یارانش نیز چنین توصیه می کرد.

امام صادق(ع) به منظور ارتباط بیشتر با شیعیان، پاسخ به سؤالات شرعی آنها، دریافت وجوه شرعی و رسیدگی به مشکلات شیعیان، سازمان وکالت را تشکیل داد. فعالیت این سازمان در زمان امامان بعد گسترش پیدا کرد و در غیبت صغرا به اوج رسید. در زمان او فعالیت غالیان گسترش یافت. ایشان با اندیشه غُلُوّ به شدت برخورد و غالیان را کافر و مشرک معرفی کرد.

در برخی منابع آمده است امام صادق(ع) به علت احضار حکومت، به عراق سفر کرده و به کربلا، نجف و کوفه رفته است. وی قبر امام علی(ع) را که تا پیش از آن پنهان بود، به یارانش نشان داد. برخی از علماء شیعه معتقدند که امام صادق(ع) به دستور منصور دوانیقی و بر اثر مسمومیت شهید شده است.

طبق منابع روایی شیعه، وی امام کاظم(ع) را به عنوان امام بعد از خود به اصحابش شناسانده بود؛ اما به منظور حفظ جان وی، پنج نفر، از جمله منصور خلیفه عباسی را وصی خود معرفی کرد. پس از شهادت امام صادق(ع) فرقه های مختلفی در شیعه شکل گرفت که اسماعیلیه، فَطَحیه و ناووسیه از آن جمله اند.

از ۸۰۰ کتاب درباره امام صادق(ع) نام برده اند که کتاب های اخبار الصادق مع ابی حنیفه و اخبار الصادق مع المنصور از محمد بن وهبان دبیلی (قرن چهارم) از قدیمی ترین آنها است.

برخی دیگر از کتاب ها درباره امام صادق(ع) شامل زندگانی امام صادق جعفر بن محمد(ع) نوشته سید جعفر شهیدی، الامام الصادق(ع) و المذاهب الاربعه نوشته اسد حیدر، پیشوای صادق از سیدعلی خامنه ای و موسوعه الإمام الصادق، تألیف باقر شریف قَرَشی است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.