دستگاه اکسیداسیون پیشرفته ساخت دانش بنیان ها در کاشان

0

پژوهشگران کاشانی موفق به ساخت دستگاه اکسیداسیون پیشرفته در فرایند تصفیه آب و پساب شدند.

مدیر این گروه تحقیقاتی گفت : این دستگاه با استفاده از فناوری پلاسما، توانایی تخریب میکروارگانیسم ها ازجمله میکروب، باکتری، قارچ و ویروس را در آب دارد.

دستگاه اکسیداسیون پیشرفته ساخت دانش بنیان ها در کاشان

دکتر اعتماد، استفاده نشدن از هرگونه ماده شیمیایی همچون کلر و ترکیبات آن را از قابلیت های این دستگاه برشمردو افزود: همچنین استفاده از این فناوری برخلاف کلر، فرمالین و دیگر ترکیبات گندزدا پس از تخریب میکروارگانیسم ها ترکیبات سرطان زا و خطرناک آزاد نمی کند و دوستدار محیط زیست است.

وی گفت: مکانیسم عملکرد این سامانه به این گونه است که با ایجاد ولتاژ بسیار بالا (در حدود چندین هزار ولت)، مواد را تبدیل به یون و الکترون آزاد می کند که توانایی تخریب پیوند های آلی میکروارگانیسم های موجود در آب را دارد.

رئیس گروه محققان کاشانی افزود: نمونه خارجی این دستگاه بومی سازی شده در داخل در چند کشور اروپایی و آمریکا تولید می شود و طراحی های اصلی دستگاه همچون ماژول های الکترونیکی و راکتور پلاسمایی را شرکت دانش بنیان پیشرو فناور نانو تاو آسیا (پنتا) اجرا کرده و قابلیت تولید انبوه در مقیاس صنعتی فراهم شده است.

اختراع دستگاه اکسیداسیون که در سازمان مالکیت معنوی ایران به ثبت رسیده ازنظر عملکردی آزمایش شده و طبق استاندارد ISIRI۲۲۷۴۰ نتایج عملکردی رقابت پذیری درمقایسه با دیگر روش ها داشته است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.