محله سرسنگ کاشان

0

محله سرسنگ از محلات قدیم کاشان است که برج و باروی شهر از کنار آن می گذرد. مزار شیخان که ازمزارات مهم میباشد در کنار این محله واقع شده است که عالمان بزرگی در آن آرمیده اند ولیکن حالا رو به تخریب و مقداری از آن دبیرستان دختران و بخشی از آن حسینیه شده است و بخشی از آن در اثر احداث خیابان از بین رفته است.

محله سرسنگ کاشان دارای زورخانه بوده است و پهلوانان به نامی همچون پهلوان حمزه و.. زیارتگاه قدمگاه علی و زیارتگاه ….. دراین محله قرار دارد.

وجه تسمیه آن چنانکه در محاوره مردم و در گفتار سالخوردگان است بدان دلیل است که پهلوانان با یک دیگر قرار مسابقه گذاشته و از مسیر طولانی نظیر باغ فین سنگهای بزرگی را بغل گرفته وارد شهر کرده و آخرین نقطه شهر که به دروازه عطا مشهور است گذاشته اند که این محله بدین سبب سرسنگ نامیده شده است. و نظری نیز می باشد که شاید سنگ نوشته ای یا فرمان از فرمانروایان در آنجا قرار داشته که بدین نام شهره گشته است که چنین احتمالی بسیار ضعیف است چرا که فرمانهای بزرگان در مسجد میدان سنگ هنوز می باشد ولی در این محله مکانی که دلیل نصب سنگ نوشته باشد وجود ندارد.

این محله دارای گذرها و کوی های مشهوری نیز بوده است .گذر سیقن و کوی پشت عمارت از جمله این مکان ها ست.

مطالب مرتبط

در محله سرسنگ خانه های بزرگ و تاریخی قرار دارد که خانه حاج محمّد حسن اخباری ( 1259 ـ 1318ش ) فرزند آقا محمّد تاجر کاشانی با تاریخ (1194ه.ق ) در آن خانه گچبری شده است . خانه تاریخی مبصر الممالک کاشانی (پدر اللهیار و جهان شاه صالح) و…

آب انبار حاج محمد باقر صاحب، زیارتگاه و قدمگاه و برج و باروی دوره سلجوقی را می‌توان نام برد.

آیت الله حاج شیخ محمد سلیمانی صاحب کتاب مصلح جهان که در مسجد بالا بازار کاشان به خاک است از بزرگان این محله می باشد که سالها در مسجد قدیمی و تاریخی سرسنگ به اقامه جماعت می پرداخت.

از دیگر نشانه های این محله وجود توغ شیخ رضا است از توغ های مشهور کاشان که در ایام عزاداری ماه محرم در دو روز در بازار کاشان پای آن عزاداری می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.