زندگینامه امیرحسین آریان پور جامعه شناس کاشانی

0

امیرحسین آریان پور جامعه شناس کاشانی در 8 آبان 1303 در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدارس تهران و گرمسار و اصفهان و متوسطه را در تهران به پایان برد و در سال ۱۳۲۱ وارد دانشگاه آمریکایی بیروت شد و در سال ۱۳۳۳ از آن دانشگاه در رشته علوم اجتماعی لیسانس گرفت و دوره تخصصی زبان انگلیسی را در شعبه خارجی دانشگاه کمبریج گذراند.

امیرحسین آریان پور جامعه شناس کاشانی

در سال های ۱۳۲۳-۱۳۲۷ در رشته های فلسفه و علوم تربیتی و علوم سیاسی نیز موفق به دریافت مدارک کار شناسی شد و در سال ۱۳۲۹ دوره لیسانس زبان و ادبیات فارسی را گذرانید و در سال ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیلات عالی در رشته علوم انسانی به امریکا رفت ولی پیش از دریافت مدرک دکتری ظاهراً به دلایل سیاسی از امریکا اخراج شد و پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۲۵ دانشنامه دکتری زبان و ادب فارسی و در سال ۱۳۳۱ دانشنامه دکتری فلسفه و علوم تربیتی را گرفت و در همان سال به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و دو سال بعد به عنوان مدرس موسسه علوم اداری دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزیده شد و در سال ۱۳۳۶ به دعوت استاد بدیع الزمان فروزانفر به دانشگاه الهیات رفت و تدریس زبان انگلیسی دانشجویان آن دانشگاه به او واگذار شد.

درسال ۱۳۴۱ به دانشسرای عالی منتقل شد و درسال ۱۳۴۳ رتبه دانشیاری یافت و در سال ۱۳۴۹ به رتبه استادی رسید و در سال ۱۳۵۹ از خدمت رسمی در دانشگاه بازنشسته شد.

او در انجمن های گونا گون مانند انجمن ایرانی فلسفه و علوم انسانی وابسته به یونسکو، انجمن روان شناسی ایران و کانون نویسندگان عضویت داشت. از او آثار گو نا گونی برجاست که: فرویدیسم با اشاراتی به ادبیات و عرفان، متدولو‍‍‍‍‍‍‍ژی تحقیق و مآخذ شناسی، در آستانه رستاخیز، ترجمه آموزشگاههای فردا اثر جان دیویی، ترجمه جلد اول تاریخ تمدن، شرق گاهواره تمدن، و ترجمه سیر فلسفه در ایران اثر اقبال لاهوری از آن شمار است.

امیرحسین آریان پور جامعه شناس کاشانی در 8 مردادماه سال 1380 دیده از جهان فرو بست.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.