برداشت گیلاس از باغات کاشان آغاز شد

0

مدیر جهاد کشاورزی کاشان گفت: سطح زیر کشت این محصول در شهرستان ۱۰۰ هکتار است که عمده آن در روستای رهق واقع شده است.

برداشت گیلاس از باغات کاشان آغاز شد/ کاهش 40 درصدی برداشت نسبت به سال گذشته

کاشان را با اقلیم گرم و خشک می شناسند اما همین منطقه کویری روستاهای خوش آب و هوایی دارد، روستای رهق یکی از این مناطق است که با آب وخاک مناسب بیشترین باغات گیلاس استان اصفهان را در خود جای داده است.

کشاورزان این منطقه توانسته اند با رعایت اصول علمی برداشت محصول خود را افزایش دهند.

رضا مظلومی از برداشت گیلاس در باغات رهق کاشان خبر داد و اظهار کرد: سطح زیر کشت این محصول در شهرستان ۱۰۰ هکتار است که عمده آن در روستای رهق در بخش نیاسر واقع شده است.

رئیس جهاد کشاورزی کاشان بابیان اینکه، گیلاس کاشان ازجمله محصولاتی است که ارزش سرمایه گذاری برای آن وجود دارد، اظهار کرد: سطح زیر کشت این محصول در شهرستان ۱۰۰ هکتار است که عمده آن در روستای رهق در بخش نیاسر واقع شده است.

وی، با اشاره به اینکه، ارزش افزوده بالای گیلاس به دلیل مرغوبیت و کیفیت، این محصول را دارای توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری کرده است، افزود: متوسط عملکرد گیلاس 8 تن در هکتار است که در سال جاری به دلیل سرمازدگی کاهش نزولات جوی و خشک سالی حادث شده این محصول با کاهش 40 درصدی روبه رو شده است.

مظلومی بابیان اینکه، امسال درآمد ناخالص گیلاس در باغات کاشان بالغ بر ۲۷۰ میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: ۵۰۰ خانوار کشاورز به امر باغداری گیلاس در شهرستان کاشان مشغول هستند و برداشت گیلاس در شهرستان امسال ۶ تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه، ارقام گیلاس کشت شده در کاشان شامل تک دانه و بومی است، گفت: برای برداشت گیلاس در هر هکتار ۴۰ کارگر لازم است که در یک روز یک هکتار گیلاس رو برداشت می کنند و با توجه به رقم گیلاس ۱۰ الی ۱۵ روز زمان برداشت گیلاس در منطقه کاشان است.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.