مقبره تاریخی تراب کاشان پاتوق معتادان شده است

0

مهدی فرجی از شاعران کشورمان، از ورود معتادان به مقبره تراب کاشانی و تلاش هایش برای رفع این مشکل گفت.

به گزارش کی آشیان به نقل باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی فرجی شاعر درباره وضعیت مقبره تراب کاشانی گفت: دیوان اشعار تراب کاشانی به همت مشفق کاشانی در دهه 30 منتشر شد. در دوره بازگشت ادبی کسی مانند این شاعر شعر آیینی نمی سرود. وی در زمان قاجار و پهلوی اول زندگی می کرد. مزار تراب کاشانی در مزار شیخان قرار دارد. در جریان تعریض خیابان نیمی از مزاری که تراب کاشانی در آنجا به خاک سپرده شده بود، از بین رفت و تنها ۲۰۰ متری که مقبره تراب کاشانی در آن واقع بود، حفظ شد.

وی افزود: قبر یک نقاش معروف دوره صفویه و چند نفر دیگر در کنار مزار تراب کاشانی قرار دارد. اما الان معتادان به داخل این مزار ها می روند. در آنجا چاله می کنند و مواد مصرف می کنند. به میراث فرهنگی کاشان هم اطلاع داده ام؛ در ابتدا گفتند بودجه کافی برای بازسازی مقبره تراب کاشانی نداریم و سپس گفتند موضوع آرامستان ها به شهرداری مربوط می شود.

مزار تراب کاشانی پاتوق معتادان شده است

این شاعر ادامه داد: وقتی به شهرداری کاشان مراجعه کردیم به ما گفتند چون زمان زیادی از ساخت مقبره تراب کاشانی می گذرد، مسئولیت حفظ و نگهداری آن به عهده میراث فرهنگی است. الان مقبره تراب کاشانی در آستانه تخریب قرار دارد ؛ در حالی که سنگ قبر های دویست تا سیصد ساله در این منطقه واقع شده است.

فرجی اظهار کرد: تراب کاشانی شاعری است که به زندگی شخصی اش زیاد اهمیت نمی داد. درویش مسلک بود. بسیاری از اشعارش در حافظه پیران کاشان مانده است از جمله این اشعار می توان به این بیت «دراز سال گذشت از حکایت مجنون / هنوز مردم صحرانشین سیه پوشند» اشاره کرد.

میراث فرهنگی و شهرداری کاشان دست به کار شوند

وی ادامه داد: این شاعر در یکی از مکتب خانه های کاشان درس می خواند و همانجا اولین شعرش را پس از اینکه از سیلی صاحب مکتب خانه به یکی از کودکان متاثر شد، سرود. علاوه بر شاعری در زمینه نقاشی قهوه خانه ای، نقاشی شاهنامه و واقعه کربلا هم فعالیت می کرد.

این شاعر بیان کرد: نسخه اشعار تراب کاشانی که به همت محمد رضا قوامی فراهم شده بود در کتابخانه آیت الله مرعشی نگهداری می شود. تراب کاشانی در قالب های قصیده، غزل و مثنوی ساده و بدون تکلف شعر می سرود.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.