رویت انقلاب تابستانی در میان ستون های چارتاقی نیاسر کاشان

0

انقلاب تابستانی هم زمان با طلوع خورشید در نخستین روز تابستان در میان ستون های چارتاقی نیاسر کاشان رویت شد.

رویت انقلاب تابستانی در میان ستون‌های چارتاقی نیاسر کاشان

روز اول تیرماه قطب شمال بیش از هر زمان دیگر (به اندازه ۲۳ ٫ ۵ درجه) به سوی خورشید متمایل است و نور خورشید فقط به برخی از سرزمین های نیمکره شمالی عمود می تابد که به همین دلیل این روز طولانی ترین روز در نیمکره شمالی بوده و به آن انقلاب تابستانی می گویند.

حرکت روزانه خورشید در آسمان نیز در این هنگام به بالاترین خط سیر خود می رسد که بیش از دیگر روز های سال به قطب آسمانی نزدیک شده و در نتیجه بلندترین روز سال و کوتاه ترین شب سال را پدید می آورد.

در این روز و در لحظه ظهر، زاویه میان خورشید و افق جنوبی بیشتر از هر روز دیگر است و آفتاب در این روز به کمال و اوج سالانه خود می رسد.

چارتاقی شهر نیاسر به عنوان بنایی باستانی، آیینی، تقویمی و نجومی شناخته می شود که شروع انقلاب تابستانی و پیدایش تولد خورشید و نیز آغاز انقلاب زمستانی در روز های نخست ماه های تیر و دی به خوبی از میان ستون های این مکان تاریخی رصد می شود.

بنای باستانی چارتاقی جزو کهن ترین و بزرگترین نمونه های چارتاقی باقیمانده ایران و یکی از سالم ترین بنا های تقویمی کشور بشمار می رودکه قدمت آن مربوط به اواخر دوره اشکانی یا اوایل دوره ساسانی است.

بنای چارتاقی نیاسر در سال ۱۳۱۷ با شماره ۳۱۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.