محله کلهر کاشان

0

برای شناخت و معنی لغوی واژه ی «کِلِهَرْ» (Kelehar) کتاب های تاریخی و لغت فراوانی مطالعه و مورد بررسی قرار گرفت و با بسیاری از استادان لغت شناس و نویسندگان و محق قین در حوزه ی کاشان شناسی گفت وگو شد که متأسفانه به نتیجه ی قطعی نرسیدیم و تنها می توان این کلمه را جزء اعلام ناشناخته به حساب آورد. در گویش مردم کاشان، این محله «کِلِهَرْ» یا «کِلَرْ» گفته می شود و خواندن این کلمه به صورت «کَلْهُر» اشتباه می باشد.

عکس قدیمی یکی از خانواده های محله کلهر کاشان
عکس قدیمی یکی از خانواده های محله کلهر کاشان

محله ی کلهر قبل از تخریب برای احداث «میدان کمال الملک» و خیابان های «فاضل نراقی»، «محتشم» و «باباافضل شمالی و جنوبی» (درب اصفهان) در میان محلات «درب یلان»، «پامنار»، «درب باغ»، «پشت عمارت»، «پاقپ ان»، «درب زنجیر» و «بازار قدیمی» کاشان قرار داشته است.

این محله دارای گذر، دربندها، کوچه ها، تکیه، آب انبار، سیپک، حم ام و ده ها خانه ی باارزش تاریخی بوده است که البته اگر تخریب نمی شدند؛ در این زمان هر یک از آن ها یک اثر ماندگار محسوب می شد!

متأسفانه به دلیل احداث خیابان های یادشده بیش از 70 تا 80 خانه ی تاریخی تخریب گردیده و شالوده و مرکزیت محله ی کلهر به کلی از میان رفته و به تدریج محدوده ی محله ی کلهر تغییر یافته است؛ به گونه ای که می توان گفت: این محله، تنها محله ی قدیمی کاشان است که به این مصیبت گرفتار شده و دیگر نامی از آن به جز کوچه ای باقی نمانده است.

حتی «مسجد تاریخی کلهر» نیز بعد از بازسازی تغییر نام یافته است؛ ولی مسجد زمستانه ی آن که ناشناخته است؛ به مسجد کلهر مشهور می باشد. بر این اساس و باور وظیفه ی ما و مسؤولین محترم است که دگربار زنده کننده ی این محله ی قدیمی با همان نام و آوازه و آثار متعلق به آن باشیم. البته این امر در مورد سایر محلات قدیمی شهرمان نیز ساری و جاری است.

از این محله چند قنات می گذشته است که از جمله ی آن ها می توان به قنات های: دولت آباد، نصرآباد و … اشاره کرد که همگی خانه های محله ی کلهر را مشروب می نموده است.

قنات دولت آباد که از قنات های وقفی کاشان بوده، از حوالی «دروازه فین» داخل شهر شده و از این محله گذشته و پایانه ی آن مسجد عمادی (میدان سنگ) بوده است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.