پهلوانان زورخانه ای کاشان

0

ورزش زورخانه ای یا باستانی ویژگی خاصی و پهلوانان و ورزشکاران این ورزش نیز باید رفتار و منشی که برگرفته از اخلاق جوانمردی و فتوت و عیاری است در وجود خود پرورش دهند.

ورزش زورخانه ای در کاشان
جمعی از ورزشکاران ورزش زروخانه ای کاشان ( بیش از پنجاه سال پیش)

بنای زروخانه الگو برگرفته از تکایا و خوانق است. ورودی این مکان بقدری کوتاه است که پهلوان سینه ستبر و رجال زر و زور نیز باید خمیده وارد شوند. اینجا افتادگی و مردانگی می طلبد. اینجا گذشت و ایثار می خواهد. و مرشد زورخانه با خواندن اشعار حماسی و ابیات اخلاقی روحیه جوانمردی و فتوت را با آهنگی مخصوص و با ضربگیری هنرمندانه تهییج احساسات در ورزشکاران و دوستداران ورزش می کند.

ورزش زورخانه ای، محلی برای تجمع اهل سخاوت و گذشت و ایثار بوده و هست. گلریزانی که در تاریخ معاصر رسم شده در گذشته در این مکانها و با لنگ انداختن برای نجات درماندگان و نیازمندان کمکهای انسان دوستانه توسط پهلوانان نامدار انجام می گرفته و از افتخارات این ورزش است.

ورزش زورخانه ای، ورزش مردان شیعی است چرا که در قرن های گذشته که حاکمان سنی مذهب بر ایران حکمرانی می کردند و با تعصب مذهبی که داشتن فشار و تهدید و قتل شیعیان مولا علی (ع) را روش و منش خود کرده بودند، شیعیان با این ورزش نام اسوه و الگوی پهلوانان جهان حضرت علی (ع)را زنده نگاه داشتن و با این ورزش مبارزه ای شیعی انجام دادند.

کاشان نیز که از ابتدای ورود اسلام به ایران مذهب شیعه را برگزیده بود زورخانه های معرف و پهلوانان نامدار و مرشدهای خوش صدایی در تاریخ ورزش باستانی ایران به یادگار گذاشته است. در این شهر دهها زورخانه بنا گردیده و صدها پهلوان و مرشد وجود برخاسته اند.

ورزش پهلوانی در کاشان
از راست؛ محمد مفیدی ورزشکار معروف و پهلوان اکبر مقامی در مدرسه سلطانی کاشان

از پهلوانان یک قرن اخیر کاشان می توان از پهلوان اکبر زباطی ، محمد مفیدی ، رضا مقامی ، میر سید حسین هاشمی ، حسین آقا عطارها، حاج احمد نقوی و مرشد جعفر و اصغر شیرخدا و مرشد مانده علی ورزنده پدر رضا ورزنده ( استاد سنتور ایران ) را نام برد.

همچنین نام و یاد شهیدان طوقانی که از ورزشکاران باستانی بودند و در جبهه های حق علیه باطل به شهادت رسیدند و در زورخانه ای بدین نام آرمیده اند را گرامی داشته و علو درجات را از حضرت حق خواهانیم.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.