لرد داود آلیانس کاشانی نخستین ایرانی در مجلس اعیان انگلیس

0

داود آلیانس نخستین ایرانی است که به مجلس اعیان انگلیس وارد شده است.

لرد داود آلیانس کاشانی

لرد داود آلیانس که به لرد دیوید آلیانس معروف است، در سال 1311 در محله درب زنجیر کاشان در خانوادهای کلیمی به دنیا آمد و تا 13 سالگی در آنجا ماند.

پس از آن که به خاطر یهودی بودنش از ادامه تحصیل در کاشان بازماند، راهی تهران شد و در یکی از حجره های بازار تهران به شاگردی پرداخت و تا 17 سالگی، همان جا مشغول فعالیت کاری برای امرار معاش خود بود.

وی از آنجا که نتوانسته بود به تحصیلات خود ادامه دهد، به ناچار شبها سعی میکرد از وقت آزاد خود، جهت آموختن دروس آکادمیک بهره ببرد، به گونهای که دوستانش نقل می‎کنند که وی در رشته حسابداری، نسبت به دیگر همکارانش سرآمد بوده و توانایی زیادی در کسب علم از خود نشان میداده است.

در سال 1329، داوود آلیانس به کشور انگلستان و شهر منچستر مهاجرت کرد. یکی از نخستین فعالیتهای او، خرید پارچه برای ایران بود. او سپس با خرید یک شرکت بزرگ سفارش کالا از طریق پست میل اُردر (Mail Order) به نام اِن براون (N.Brown) و توسعه آن، دامنه فعالیتهای خود را گسترش داد.

وی شرکت تولیدی منسوجات «کوتز وایلا» را زمانی پایه گذاری کرد که صنعت منسوجات، رو به شکست میرفت. طولی نکشید که این شرکت به بزرگترین موسسه تولید منسوجات در انگلیس تبدیل شد و بیش از 75 هزار کارگر و کارمند را در صدها کارخانه در 65 کشور جهان به استخدام خود درآورد.

البته باید یادآور شد که فعالیتهای داوود آلیانس به تاسیس شرکتهایی در زمینه بیمه، بانک، ساختمان و مهندسی هم توسعه پیدا کرد.

به گفته کارمندانش، در اعتصابات کارگری دهه 80 انگلستان، در هیچکدام از کارخانه های تحت مدیریت او اعتصابی صورت نگرفت.

halevi

لرد آلیانس حکایت می کند که در پاسخ به گله رییس یک اتحادیه کارگری به او که می گوید، تو فکر میکنی از دل گرسنگان و کارگران اطلاع داری، می گوید که شبهای زیادی را بدون غذا و تنها با نوشیدن آب به صبح رسانده است.

او می گوید: در هیچ زمانی حاضر نبوده است کاری را به کسی محول کند که خود و فرزندش از انجام آن ناتوان باشند.

به این ترتیب، لرد آلیانس با خرید کارخانجات در آستانه ورشکستگی و تبدیل آن به مؤسسات بزرگ تجاری و صنعتی، به عنوان سمبل نجات اقتصادی صنعت نساجی شهر منچستر و پادشاه نساجی انگلستان معروف شد.

اندکی بعد، او لقب «سر» را از ملکه الیزابت دوم گرفت و سرانجام در اردیبهشت ماه امسال از سوی حزب لیبرال دمکرات به مجلس اعیان انگلیس، راه یافت.

 

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.