نخستین امام جمعه آران و بیدگل درگذشت

0

حجت الاسلام عباس یوسفیان نخستین امام جمعه آران و بیدگل و یکی از شاگردان امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری بود، روز پنجشنبه در سن ۹۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

نخستین امام جمعه آران و بیدگل درگذشت

به گزارش کی آشیان به نقل از ایرنا، حجت الاسلام یوسفیان بنیان گذار مدرسه های علمیه امیرالمومنین(ع) و حضرت زینب (س) آران و بیدگل بود و طی ۱۷ سال امامت جمعه خدمات بسیاری در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و حتی عمرانی انجام داد.

آن مرحوم در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حضوری چشمگیر داشت.

این روحانی مجاهد از جمله مبارزان انقلابی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره اوقات خویش را وقف خدمت رسانی به انقلاب و مردم کرد و همواره در صحنه های مهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حضوری تأثیرگذار و موثر داشت.

حجت الاسلام ابوالفضل سلیمانی امام جمعه آران و بیدگل، اسماعیل بایبوردی فرماندار، مدیریت مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) و جمعی دیگر از مسوولان و نهادهای آران و بیدگل نیز در پیام های جدگانه ای ارتحال عالم ربانی و مجاهد انقلابی حجت الاسلام یوسفیان را تسلیت گفتند.

زندگینامه حجت الاسلام یوسفیان

حجت الاسلام حاج شیخ عباس یوسفیان آرانی فرزند ارباب علی محمد در سال ۱۳۰۹ شمسی در آران و بیدگل در خانواده ای که پدر به کشاورزی و مادر به خانه داری، قالی بافی و آموزش روخوانی قرآن به دختران محل اشتغال داشت به دنیا آمد.

وی، در نوجوانی خواندن و نوشتن را در مکتب خانه محل فرا گرفت و پس از آن پدر مقدمات دروس حوزوی را در زادگاهش نزد حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا حسن متوسل فراهم کرد در ادامه حدود پنج سال در حوزه حبیب موسی و مدرسه سلطانی کاشان سطوح متوسط را نزد حجج اسلام آقایان شیخ عباس موذن و شیخ حسنعلی عدالتی خواند.

تحصیلات حوزوی حجت الاسلام حاج شیخ عباس یوسفیان آرانی

حجت الاسلام یوسفیان آرانی در آغاز دهه ۴۰ در ۲۱ سالگی برای تحصیل ن سطوح عالی و خارج به قم هجرت کرد سال هایی را در مدرسه فیضیه و خانه استیجاری و پس از در خانه شخصی اقامت گزید و به تحصیل پرداخت، سطوح عالی را نزد حضرات آیات شیخ مصطفی اعتمادی، شیخ محمد مجاهدی و شیخ علی مشکینی، سید محمد باقر سلطانی طباطبایی و شیخ حسین نوری خواند و پس از آن با شرکت در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام حاج آقا حسین بروجردی، امام خمینی(ره)، سید محمد محقق داماد و شیخ مرتضی حائری بهره های علمی برد.

تبلیغات و مباحثات دینی

حجت الاسلام یوسفیان در دوران تحصیلاتش در قم با حجج اسلام آقایان شیخ مصطفی صمدی، باقریان محلاتی و موسوی قمصری جلسه مباحثه داشت و در پایان هفته ها و ایام تبلیغی محرم، صفر و ماه مبارک رمضان و سایر تعطیلی ها در آران به تبلیغ، ارشاد و رتق و فتق امور مراجعه کنندگان پرداخت.وی قبل از نهضت امام خمینی(ره) در امر مبارزه با فرقه بهاییان و پس از آن یعنی پس از ۱۵ خرداد سال ۴۲ در سال های خفقان رژیم پهلوی تا پیروزی انقلاب اسلامی در شمار مبارزان فعالی بود که در ترویج افکار و ایده های امام خمینی(ره) فعالیت می کرد و به پخش رساله و اطلاعیه های امام راحل مبادرت ورزید.

حکم انتصاب امام جمعه سال ۱۳۶۰

حجت الاسلام یوسفیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مهرماه سال ۱۳۶۰ از سوی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران به عنوان امام جمعه شهرستان آران و بیدگل منصوب و تا پایان سال ۱۳۷۶ شمسی در این سنگر که خود از اقدام کنندگان در ساخت و ساز مکان آن بود انجام وظیفه کرد.

پشتیبان مادی و معنوی رزمندگان دفاع مقدس

در سال های دفاع مقدس از اعضای ستاد کمک رسانی به جبهه ها بود و هر از چند گاه در مناطق جنگی غرب و جنوب حضور یافت و با رزمندگان دیدار و هدایای مردم را تقدیم آنان کرد حجت الاسلام یوسفیان از آغاز ساخت بیمارستان سیدالشهدا آران تا اتمام و پس از آن در تکمیل و توسعه آن فعالیت موثری داشت و عضو هیات امنای آن مرکز درمانی بود.

حامی مادی و معنوی مرکزهای فرهنگی و حوزه های علمیه

حجت الاسلام یوسفیان همچنین از حامیان مادی و معنوی مرکز فرهنگی دینی زینبیه و حوزه های علمیه زینبیه و امیرالمومنین(ع) آران بود و در ساخت و بنای مساجد خاتم الانبیا در کوی بهاران مسجد موسی بن جعفر(ع) کوی دروازه ری قم اقدام کرده است.

خانواده و فرزندان شیخ عباس یوسفیان آرانی

وی، وقتی با دختر ثقه الاسلام حاج محمد متوسلیان ازدواج کرد امامت جماعت مسجد بازار آران را برعهده گرفت و پس از هجرت آقای متوسل به قم در مسجد ملاشکرالله به اقامه نماز جماعت و ارشاد اهالی پرداخت و برای بازسازی و توسعه آن مسجد تلاش کرد.

حجت الاسلام یوسفیان دارای ۶ فرزند ۲ پسر و چهار دختر است که پسران وی حجج اسلام آقایان حاج شیخ جعفر و حاج شیخ مهدی در سلک آبا و اجدادی خود به فعالیت های تبلیغی و فرهنگی اشتغال دارند و دختران ایشان همسران روحانیونی هستند که آنان نیز به تحصیل، ارشاد و تبلیغ می پردازند.

ویژگی های اخلاقی شیخی از تبار جمعه

از ویژگی های قابل ذکر حجت الاسلام یوسفیان تقید و تعبد دینی در امور شخصی و جایگاه امامت جمعه و جماعت، ساده زیستی و خوش برخوردی بود.

وی با امکاناتی که در اختیار داشت با واسطه یا بی واسطه به مستمندان و فقرای منطقه کمک می کرد.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.