مضامین نهج البلاغه داروی الهی نیازهای زندگی است

0

محقق و پژوهشگر دینی گفت: مضامین نهج البلاغه داروی الهی نیازهای زندگی است و اگر ارزش های اجتماعی معرفی شده بر مبنای دین و عقل و فطرت در این کتاب ارزشمند دگرگون شود، جامعه به تباهی کشیده خواهد شد.

مضامین نهج‌البلاغه داروی الهی نیازهای زندگی است

به گزارش کی آشیان به نقل از ایرنا، مجید زجاجی با تاکید بر اینکه ارزش های اجتماعی در نهج البلاغه با رویکرد جامعه شناسی ولایی و از نگاه قرآن و عترت مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، افزود: ارزش های تایید شده در نهج البلاغه متکی بر عقل، وحی و فطرت پاک انسانی است که در تعارض با دین، عقل و فطرت نیز نباشد.

وی با تاکید بر اینکه به اعتقاد حضرت علی(ع) ارزش ها زمانی مفید است که همه ارزش های فردی و اجتماعی انسان را در پرتو دیدگاه متعالی توحیدی مورد توجه قرار دهد، ادامه داد: ارزش های اجتماعی با یک نگاه آخرت گرایانه، تیزبین و ژرف می تواند برای تامین سعادت معنوی و اخروی انسان ها به زندگی اجتماعی توجه کامل داشته باشد.

مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: ارزش های اجتماعی از دیدگاه امام علی(ع) شامل روح و بدن، جسم و جان، ظاهر و باطن، ماده و معنا با فراگیری و دربرگیری تمامی لایه های رشد و تعالی انسان است.

زجاجی با تاکید بر اینکه حتی ممکن است در جامعه ای ارزش های اجتماعی منفی باشد خاطر نشان کرد: امام علی(ع) در خطبه ۲۶ نهج البلاغه در رابطه با بعثت پیغمبر(ص) وقتی ارزش های اجتماعی منفی جامعه جاهلیت را توصیف می کند، می فرماید«خداوند، پیامبر اسلام، حضرت محمّد(ص) را هشدار دهنده جهانیان مبعوث فرمود، تا امین و پاسدار وحی الهی باشد، آنگاه که شما ملّت عرب، بدترین دین را داشته، و در بدترین خانه زندگی می کردید، میان غارها، سنگ های خشن و مارهای سمّی خطرناک فاقد شنوایی، به سر می بردید، آب های آلوده می نوشیدید و غذاهای ناگوار می خوردید، خون یکدیگر را به ناحق می ریختید، و پیوند خویشاوندی را می بردید، بت ها میان شما پرستش می شد، و مفاسد و گناهان، شما را فرا گرفته بود.»

وی با بیان اینکه امام علی (ع) از بین رفتن ارزش های اجتماعی منفی حاکم را با بعثت پیامبر(ص) معرفی می کند اضافه کرد: امام علی(ع) از این طریق ارزش های اجتماعی صحیح را به جایگاه خود برگرداند.

شخنران نشست های مذهبی با تاکید بر شناخت عوامل رشد و سقوط ارزش های اجتماعی با رویکرد جامعه شناسی گفت: ارزش های اجتماعی قابل تغییر و تحول است.

ضرورت تغییر ندادن ارزش ها و سنت های مثبت اجتماعی گذشته

زجاجی با یادآوری اینکه تفرقه و دشمنی، تبعیض نژاد، تبعیض بین دختر و پسر، قمار بازی، شراب خواری، ربارخواری، فحشا خشونت های اخلاقی، ظلم و بی عدالتی و دوری از کرامت های انسانی صفات بد ارزش های اجتماعی هستند اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه در نامه ای خطاب به مالک اشتر دستور می دهد آداب پسندیده ای را که بزرگان امت به آن عمل کردند، ملت اسلام با آن پیوند خورده و رعیت با آن اصلاح شدند بر هم نزن یعنی اینکه ارزش های اجتماعی منفی را کنار گذارید و ارزش های مثبت را نگهدارید.

وی همچنین با اشاره به اینکه باید موضوع مدرنیته همگام با سنت احسن و ارزش احسن گذشته کنار هم قرار گیرد، گفت: حفظ ارزش های اجتماعی و سنت احسن نه سنت غلط همان موضوع نامه امیر به مالک است که این سنت احسن با مدرنیته و تجدد تضاد معنوی ندارد.

پرهیز از نوآوری های غیرعقلانی نابودکننده ارزش های مثبت جامعه

نویسنده و مولف بیش از ۵۰ اثر دینی و معارفی با تاکید بر اینکه تجدد و مدرنیته به معنای دست برداشتن از سنت های صحیح و ارزش های صحیح نیست اضافه کرد: امیرالمومنین(ع) پس از حفظ ارزش های اجتماعی و سنت های احسن گذشته پرهیز از نوآوری های غیرعقلانی نابودکننده ارزش های مثبت جامعه را در نهج البلاغه تذکر می دهد.

زجاجی با تاکید بر اینکه امیرالمومنین(ع) پرهیز از پدید آوردن آداب زیان رساننده به سنتهای خوب گذشته را خواستار می شود گفت: نباید نوآوری غیرعقلانی ایجاد کرد که امور عقلانی را از بین ببرد.

وی، جایز بودن تنوع ارزش های اجتماعی مثبت را از دیدگاه امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه یادآور شد و اضافه کرد: ارزش های اجتماعی و تنوع آن تا زمانی محترم است که در تقابل با اصول ارزش های اجتماعی مثبت نباشد.

استاد تاریخ تحلیلی اسلام بر پایه دیدگاه امیرالمومنین(ع) ادامه داد: می توان هر روز به مقتضای زمان از موارد و پدیده های نو و مثبت استفاده کرد اما نباید این پدیده ها، معیارهای اعتقادی و ارزش های اصلی را زیر سوال ببرد و حتی در شکل ظاهر و باطن معیارهای ائمه کفر را نداشته باشد.

پیشگیری از پدید آمدن ارزش های اجتماعی منفی

زجاجی با تاکید بر پیشگیری از پدید آمدن ارزش های اجتماعی منفی بر پایه دیدگاه حضرت علی (ع) در نهج البلاغه گفت: زمانی که آن حضرت به صفین می رفت دهقانان شهر انبار جلوی ایشان به رسم احترام و سنت گذشته دویدند امام فرمود «امیران شما از این کار سودی نخواهند برد و شما نیز در دنیا و آخرت خود را با آن به زحمت می اندازید.»

وی با یادآوری دیدگاه امام علی (ع) در مورد پیروی و انتقال ارزش های اجتماعی مثبت اظهار داشت: امیرالمومنین (ع) همچنین می فرماید که از عوامل سقوط جامعه انسانی پیشگیری کنید و بدنبال حق و راستگویی باشید.

مدرس ادیان و مذاهب دانشگاه قم یادآور شد: به فرموده امام علی (ع) ارزش های اجتماعی در جامعه به گونه ای دگرگون نشود که حق طلبی در آن جامعه به عنوان بی ارزشی، راستگویی به،عنوان عجز، کلک و دروغ به عنوان حقیقت نمود پیدا کند که اینها باعث سقوط یک جامعه می شود.

زجاجی با تاکید بر اینکه ارزش های اجتماعی قابل تغییر و تحول است، ادامه داد: با رویکرد جامعه شناسی باید عوامل رشد و سقوط را شناخت.

نهج البلاغه؛ داروی الهی نیازهای انسان

مدرس تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامی با بیان اینکه نهج البلاغه یکی از بهترین و بی بدیل ترین کتاب های امروز بشر بعد از قرآن کریم است، گفت: تاکنون فردی به جز امیرالمومنین (ع) پیدا نشده است که اینچنین در تمامی زمینه های رویکردهای اجتماعی، فردی و حتی علوم دیگر سخن گفته باشد، از این رو نهج البلاغه منشا بسیاری از نیازهای انسانی و داروی الهی است که باید به نحو احسن در زندگی استفاده کنیم.

زجاجی افزود: در ارزش این کتاب شریف همین بس که جرج جرداق دانشمند مسیحی اهل لبنان نقل می کند ۲۰۰ مرتبه این کتاب را خوانده و هر دفعه یک مطلب جدیدی از آن فهمیده است.

شهرستان کاشان از ۲۱ مهر ۱۳۹۹ به مدت ۲ سال به عنوان نخستین پایتخت نهج البلاغه کشور نام گذاری شده است؛ افزون بر ۵۰ نفر حافظ نهج البلاغه، یک هزار و ۲۰۰ نفر حافظ بخش هایی از این کتاب ارزشمند، ۲۰۰ نفر حافظ کل قرآن مجید و ۱۵ نفر حافظ کل صحیفه سجادیه در شهرستان کاشان آموزش دیده اند.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.