بی آبی کشاورزی کاشان را فلج کرده است

0

بی آبی کشاورزی منطقه کاشان را فلج کرده است و مسئولان همواره از حمایت کشاورزان دم می زنند اما در عمل عدم حمایت رمق تولید را از آنان گرفته است.

یک بام و دو هوای حمایت از کشاورزان کاشانی/بی‌آبی کشاورزی را فلج کرده است

به گزارش کی آشیان به نقل از تسنیم، بحران آب در منطقه کاشان است روزها به یک دغدغه تبدیل شده است و موجب شده بخش قابل توجهی از فعالیت های مرتبط با آب تحت تاثیر قرار بگیرد که یکی از این موارد حوزه کشاورزی است.

خشکی درختان باغات، عدم توانایی کشت محصولات به دلیل نبود آب و به صرفه نبودن کشاورزی برای کشاورزان تنها بخشی از مشکلات کشاورزان است که رمق تولید را از آنان گرفته و آنان را بی انگیزه کرده است.

حمایت از کشاورزان از یک سو مورد تاکید مسئولان است اما آنچه که در واقعیت وجود دارد از سوی دیگر نشان از یک بام و دو هوایی است که تنها بخشی از مردم که ضرر می کنند کشاورزان هستند و این موضوع در آینده ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

حسن جوکاری در این رابطه به تشریح وضعیت بی آبی دشت کاشان پرداخت و اظهار داشت: وقتی از باغات راوند بازدید کنید کشاورزان باغات خود را به چند قسمت تقسیم کرده و ناچارند تنها بخشی از آن را آبیاری کرده و شاهد خشک شدن بخش دیگر هستند.

وی افزود: اکنون کشاورز به این باور رسیده چنانچه برداشت آب را محدود نکند در چند سال آینده کل باغ را از دست می دهد و از سوی دیگر آبفا کاشان در همین چند سال اخیر 10 حلقه چاه اضطراری حفر کرده به امید آن که 100 لیتر بر ثانیه برداشت کند ولی موفقیتی به دست نیاورده است.

مدیر سابق امور منابع آب کاشان ابراز داشت: حداکثر 70 لیتر در ثانیه از مجموع 10 حلقه چاه به دست نیامده است و این نشان می دهد واقعاً پتانسیل آبی منطقه ضعیف است و اگر کشاورزی کاشان از حالت سنتی خارج نشود طی چند سال آینده و به صورت خودکار از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه در این شرایط آبی نخواهد بود که بتواند باغ خود را سبز نگاه دارد و الان کشاورز شخصاً با توجه به وضعیت آبدهی چاه کشاورزی به این موضوع پی برده است؛ تخصیص آب از منابع زیرزمینی در مناطق ممنوعه برای کشاورزی صفر است ولی برای صنعت این گونه نیست و برای صنعت تخصیص جزئی وجود دارد.

جوکاری تصریح کرد: ابتدا جهاد کشاورزی قبول نمی کرد که پرورش ماهیان زینتی را به عنوان صنعت در نظر گرفته و مجوز صادر کند ولی پس از یک پروسه طولانی این کار انجام شد و در نهایت به عنوان صنعتی مجوز گرفت.

وی تاکید کرد: من با فعالیت آن مجموعه به عنوان یک استثنا موافق هستم و طبق صحبتی که آن موقع مطرح بود راه اندازی شهرک ماهیان صنعتی بالای 100 لیتر در ثانیه آب می خواهد و امور منابع آب تنها برای 10 الی 20 لیتر آن مجوز داد و قرار شد بقیه از طریق خرید چاه کشاورزی تأمین شود و متقاضیان چاره ای جز این کار ندارند.

مدیر سابق امور منابع آب کاشان افزود: پرورش ماهیان زینتی یک صنعت ارزشمند است و با تأمین یک مقدار جزئی و منطقی آب می توان صنعت ارزشمندی راه اندازی کرد و کار بزرگی انجام داد در حالی که کاشان ناچار است با مشکلات بی آبی که با آن مواجه است به سمت صنعت گام بردارد و در واقع ناچار هستیم کشاورزی را محدود کرده و صنعت را تقویت کنیم.

جوکاری ضمن اشاره به پرورش خانگی و غیرمتمرکز ماهیان زینتی در منطقه راوند کاشان افزود: وقتی از راوند بازدید کنید از 10 خانه، سه خانه به پرورش ماهیان زینتی اشتغال دارند و این کار به لحاظ مسائل بهداشتی برای مردم آن منطقه خطرناک است و لازم بود ساماندهی شود.

یکی از کشاورزان منطقه راوند کاشان با بیان اینکه در عمل حمایتی از کشاورز مشاهده نکردیم، اظهار داشت: اگرچه وعده و وعید مسئولان به ظاهر به نفع کشاورزان است اما در عمل تاکنون حمایت جدی از کشاورزی و کشاورزان ندیدیم و همین موضوع ما را بی انگیزه کرده است.

وی با بیان اینکه نسل های بعدی ما شرایط ما را که می بینند رقبتی برای فعالیت در حوزه کشاورزی نمی کنند، افزود: کشاورزان برای فعالیت خود مشوق می خواهند و در این چند سال نیز با محدود کردن برداشت آب از چاه و کمبود آب باعث شده است بخشی از زمین های کشاورزی ما بلا استفاده شده است.

یکی دیگر از کشاورزان کاشانی با بیان اینکه بیمه محصولات کشاورزی هیچ سودی برای کشاورز با دنبال نداشته است، اظهار داشت: با بیمه محصولات کشاورزی در زمان بروز خسارت ضرر و زیان ناشی از مخاطرات طبیعی بسیار ناچیز است و اصلا برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه موارد جانبی محصولات کشاورزی نظیر کود و سم و بذر بسیار گران است و میزان اختصاص یافته به صورت یارانه ای نیاز کشاورزان را تامین نمی کند و مجبور به خرید با قیمت آزاد هستند که اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.