اعتیاد بلای خانمان سوزی که کاشان را گرفتار کرده

0

اعتیاد بلائی خانمان سوز که دامن جامعه در کاشان را گرفتار کرده است و در این زمینه طرح و برنامه مختلف اجرا شده اما به نتیجه مطلوب نرسیده است.

اعتیاد در کاشان

به گزارش کی آشیان به نقل از تسنیم، اعتیاد بلائی خانمان سوز است که برای تک تک آحاد جامعه می تواند تهدید تلقی شود و از این رو لازم است والدین از فرزندان مراقبت و توجه بیشتری داشته باشند تا در گرداب اعتیاد نیفتند.

اعتیاد اگرچه امروز یک بیماری و فرد معتاد نیز یک بیمار در جامعه تلقی می شود اما بهبودی این بیماری و بازگشت بیمار به روال قبلی زندگی خود دارای مراحل مختلفی است که نیاز به عزم و اراده جدی دارد و از آنجا که همواره در معرض آلودگی هستند ترک مواد مخدر گاها بسیار سخت می شود.

اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر تحمیل هزینه های گزاف برای تامین مواد مخدر مشکلات متعدد جسمی را نیز برای فرد معتاد به وجود می آورد و جامعه نیز از سوی دیگر پذیرایی این گروه از افراد نیست و همین موضوع باعث می شود که فرد دچار آسیب های اجتماعی شود و بازگشت این افراد به جامعه نیز گاها سخت و زمانبر است.

طرح و برنامه مختلفی از جمله یاریگران زندگی اجرایی شده است تا بتوان از تبعات و آثار آن جلوگیری کرد اما به شایستگی نتوانسته است این موضوع را کنترل و از آثار سوء آن به نحو مطلوب جلوگیری کند.

علی اکبر مرتضایی ضمن اشاره به پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: موضوع مواد مخدر به عنوان یک تجارت کثیف و به عنوان ابزاری در دست استکبار جهانی است و از این رو وضعیت خوبی را در تمامی کشورها نداریم چراکه مصرف و توزیع مواد مخدر در حال توسعه و افزایش است.

وی با بیان اینکه مواد مخدر به عنوان یک مکانیسمی از آن برای در فشار دادن جوامع استفاده می کنند، افزود: به نوعی تلاش می کنند تا جوامع را از درون به نابودی بکشانند و برای نیروی انسانی ما نیز جوانانی که برخی از آن ها تحصیل کرده هستند و تلاش می کنند تا آن ها را به واسطه مواد مخدر از باورهای خود دور کنند.

فرماندار کاشان ضمن اشاره به آمار و ارقام مربوط به مواد مخدر ابراز داشت: آمار می گوید در حدود 269 میلیون نفر یعنی پنج درصد مردم جهان به مواد مخدر اعتیاد دارند و به همین نسبت در کشورها با توجه به دوری یا نزدیکی به مرکزهای تولید و توزیع همین وضعیت را دارند.

وی با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر می تواند تبعات بسیار شدیدی در مسائل اقتصادی و اجتماعی داشته باشد، گفت: به دلیل نزدیکی به مرکزهای تولید 185تن فقط در سال 2001 میلادی تولید مواد مخدر تبدیل به شش هزار و 400تن در سال 2018 مقدار تولید در انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی و گسترش آن زنگ هشداری است که ما باید درنظر بگیریم.

مرتضایی تصریح کرد: در ایران حدود چهار میلیون و 200 هزار نفر به صورت تفننی یا دائم به این بلا گرفتار شدند که خسارت بهداشتی برای کشورمان از جمله توسعه بیماری های جسمی و روانی و شیوع بیماری های عفونی مثل ایدز و غیره به ارمغان داشت.

وی ضمن اشاره آثار سوء مصرف مواد مخدر تاکید کرد: مرگ و خسارت های اجتماعی مثل بزهکاری های همسر آزاری ، طلاق، کودک آزاری، قتل عمد، نزاع، خشونت و جرایم منکراتی، مالی، اخراج موقت، دائم و بیکاری های به وجود آمده از ثمرات اعتیاد است.

فرماندار کاشان ضمن اشاره به خسارت های زیاد اقتصادی به کشور افزود: دست کم 167هزار میلیارد تومان به بودجه عمومی کشور از هزینه های فرد مصرف کننده مواد و همچنین هزینه های جامع و نیروی کار را از بین برده است و از جمله خسارت های فرهنگی ایجاد باورهای غلط در نوجوانان و استفاده از مواد مخدر برای رهایی با القای تبلیغات غلط از ماهواره ها است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی بیگانگان اشاعه پیدا کرده است، افزود: مشکلات امنیتی و سیاسی هم در ایران از طریق مواد مخدر داشتیم که از جمله تهدید علیه حاکمیت ملی و افزایش جرایم سازمان یافته و همچنین ایجاد اپوزیسیون هایی که از سوی مخالفان ضد جمهوری اسلامی ایران از این طریق انجام می شود.
انتظاری که از شما داریم

مرتضایی ضمن تاکید بر لزوم دغدغه مندی، حساسیت و مشارکت موثر و حداکثری تمامی نخبگان، مسئولان و أصحاب اندیشه و مرکزهای علمی دانشگاهی گروه های مرجع سازمان های مردم نهاد و سایر آحاد جامعه در جهاد مقدس مبارزه با مواد مخدر ابراز داشت: این مهم به منظور اجتماعی شدن مبارزه و همچنین جدیت در اجرای طرح یاریگران زندگی با تقویت و گسترش اقدام های فرهنگی و پیشگیری است.

وی ضمن تاکید بر احصاء مشکلات منطقه کاشان در حوزه مواد مخدر توسط نهادهای مسئول گفت: با توجه به اینکه ما در منطقه کاشان مشکلاتی داریم و لازم است در این منطقه با شناسایی مشکلات تلاش بیشتری داشته باشیم و با جدیت بیشتر در خدمت مردم باشیم.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.