کاشان با بحران آب دست و پنجه نرم می کند

0

کاشان با بحران آب دست و پنجه نرم می کند اما متاسفانه دستگاه ها خود را ملزم به نهادینه سازی الگوی مصرف نمی دانند.

کاشان با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند

به گزارش کی آشیان به نقل از تسنیم، بحران آب در منطقه کاشان موضوعی است که چندین سال است از سوی مسئولان و سازمان های مردم نهاد در منطقه کاشان عنوان شده است و این موضوع نشان دهنده آن است که در صورت عدم رعایت و صرفه جویی در مصرف آب شاهد تشدید بحران کمبود آب هستیم.

کاشان از چندین سال پیش شاهد خشکسالی هایی بوده است اما آن مقاطع زمانی با با مدیریت پشت سر گذاشته است در حالی که گرمای تابستان در سال جاری چندین روز زودتر آغاز شده است و از طرف دیگر شاهد کاهش قابل توجه نزولات آسمانی بودیم.

این موضوع نشان از کاهش قابل توجه سطح ذخائر آبی منابع آبی در منطقه کاشان است و عدم مدیریت در این موضوع می تواند خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد که مهمترین آن بروز خسارت به حوزه اقتصادی و معیشت مردم است و به راحتی قابل جبران نیست.

محمدرضا اسدی با بیان اینکه متوسط بارندگی در منطقه کاشان یک ششم معادل 125 میلیمتر بارندگی در سطح جهانی است، اظهار داشت: در این شرایط لازم است برنامه های مدیریت مصرف آب در پیش گرفته شود تا بتوان از این بحران به سلامت عبور کرد.

وی با بیان اینکه مصرف آب در تابستان با توجه افزایش دما افزایش داشته است، افزود: از حدود یک ماه پیش به استقبال تابستان رفتیم و تمامی چاه های آب منطقه کاشان به صورت 24 ساعته در حال بهره وری هستند و در وضعیت سر به سر هستیم در حالی که تمامی حلقه های چاه متکی به برق شهری است و اگر یک ساعت برق نداشته باشیم بخشی از منابع آبی را از دست دادیم.

مدیرعامل آبفا کاشان با بیان اینکه در طول سال 38 میلیون متر مکعب آب مصرف می شود، ابراز داشت: از این میزان 91 درصد مصرف آب در حوزه شهری و 9 درصد در حوزه روستایی مصرف آب داریم در حالی که حدود 60 درصد مشترکان بدمصرف و پرمصرف هستند.

وی با بیان اینکه طی 52 سال اخیر در کاشان بدترین شرایط بارش نزولات آسمانی را تجربه کردیم، گفت: حدود 270 روز از سال آبی را پشت سر گذاشتیم در حالی که حدود 70 درصد عقب هستیم و این موضوع هشدار جدی در حوزه کمبود آب است.

اسدی با بیان اینکه شهروندان اگر استحمام خود را یک دقیقه کاهش دهند میزان قابل توجهی از مصرف آب صرفه جویی می شود، تصریح کرد: امیدواریم با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف آب تابستان بدون قطعی آب را تجربه می کنیم.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف آب به منزله کم مصرف کردن نیست، تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته 17هزار مترمکعب به ظرفیت مخازن دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل اضافه شده است و یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته 20 کیلومتر از شبکه فرسوده آب اصلاح شده و شش میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

میثم نمکی نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه رسانه به عنوان تحکیم کننده مضاعف مصرف بهینه انرژی در جامعه نقش بسزایی دارد، اظهار داشت: باید با دانش، بینش و روشی مناسب در حوزه مدیریت بهینه مصرف انرژی از جمله آب برای جامعه الگو سازی شود.

وی با بیان اینکه همه ابزارهای رسانه ای باید با هم افزایی متولی مدل ساز مصرف شوند، افزود: همه دستگاه ها باید خود را ملزم بدانند تا با تعریف پیوست فرهنگی در حوزه مدیریت مصرف آب تلاش کنند و خود الگوی مصرف بهینه باشند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان با بیان اینکه زمینه این الگوسازی باید از کودکی برای کودکان انجام شود، ابراز داشت: انتشار کتاب هایی با موضوع آب در بین کودکان و نوجوانان می تواند یکی از راه های الگو سازی در جامعه باشد که مورد استقبال نویسندگان و هنرمندان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه رسانه های عمومی و دستگاه های دولتی با هم افزایی در خصوص موضوع الگوی مصرف آب در جامعه گام بردارند، گفت: لازم است با این نهادینه سازی الگوی مصرف و مدیریت مصرف آب در شرایط فعلی این بحران را به نحو احسنت مدیریت کنیم و تابستان را به خوبی پشت سر بگذاریم.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.