حساب سیاق چیست؟

0

سیاق شیوه ای است از عدد نویسی رمزگونه، برای ثبت و آگاهی از ارقام (پول) و جنسی (اوزان کالا) که در گذشته تاریخی در پهنه کشور ایران و سرزمین های پیرامون آن متداول و تمامی درآمدها و هزینه های جاری در جامعه با این ارقام توسط اشخاص ، کسبه ، تجار ، موسسات و ماموران دیوانی محاسبه ثبت و ضبط نی گردید.

ریشه های تاریخی سیاق از دوران ساسانیان تا به امروز مشاهده می شود.

سیاق در بین کسبه و تجار جایگاه خاصی داشت.

متاسفانه امروزه این حساب ارزش و منزلت خود را از دست داده است.

در شهر غیاث الدین جمشید کاشانی ( ریاضیدان نامدار جهانی) تا چند دهه قبل بیشتر بازاریان و کسبه محلات، در دفاتر خود از این نوع حساب بهره مند بودند ولی حالا شاید بتوان به جرات گفت به تعداد انگشتان یک دست هم در میان بازاریان و کسبه ( حتی قدیمی ها) استفاده نمی شود.

میانسالان و بزرگان شهرمان به خوبی به یاد دارند دکان داران به قول امروزه مغازه داران، دفتری داشتند که خط خطی می کردند اما این خط خطی ها در نظر ما، همان خط سیاق یا حساب سیاق بود که متاسفانه عده ای انگشت ‌شمار از سالخوردگان بازاری که در قید حیات هستند از این نوشتار آگاهی دارند.

چه خوب است جوانان دانشجو و بازاریان جوان این نوع حساب را فراگیرند.

نسخه‌های خطی بسیاری از وقف نامه، عقدنامه، کتاب و دفاتر اموال در کاشان هست که برای باز خوانی آن نیاز به دانش خواندن خط سیاق می باشد.

وظیفه دانشگاه ها و ارگانهای فرهنگی ( شهرداری) است تا با بر پایی کلاس ها و دوره های آموزشی از این میراث ماندگار گذشتگان حفظ و نگهداری نماییم و نگذاریم به غفلت و فراموشی سپرده شود.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.