تعزیه و تعزیه خوانان کاشانی

0

معنای لغوی تعزیه با معنای اصطلاحاتی آن تفاوت دارد. تعزیه در لغت به معنی سوگواری و عزاداری است و یا به مجلسی گویند که به یادبود فوت شده ای برگزار می‌شود اما در اصطلاح به نوعی از نمایش مذهبی گویند که زنده کننده واقعه تاریخی و ماندگاری در تاریخ اسلام و تشیع است نظیر وقایع غدیر خم و واقعه کربلا و قیام مختار و شهید اردهال و…

تعزیه و تعزیه خوانان کاشانی
تعزیه و تعزیه خوانان کاشانی

اولین تعزیه ها در دوره قاجار برپا شد و دوران شکوفایی و رونق تعزیه و تعزیه خوانی در زمان ناصرالدین شاه قاجار و مظفر الدین شاه قاجار است که با ساخت تکیه دولت به اوج خود رسید.

تعزیه با نام کاشان ارتباطی جدا نشدنی دارد چرا که یکی از خاستگاه های اصلی و مهم هنر تعزیه به ویژه در دوره شکوفایی آن یعنی دوره قاجار، کاشان بوده است.

دارالمومنین کاشان به جهت وجود ادیبان و صاحبان ذوق و هنر همواره یکی از پایگاه های مهم تعزیه و تعزیه خوانی بوده است و تعزیه وام دار این دیار کهن می باشد.

از تعزیه خوانان و تعزیه گردان های مشهور ایران سید مصطفی کاشانی معروف به« میر عزا »و فرزند او سید کاظم کاشانی معروف به« میر غم » که پرشور ترین و با شکوه ترین تعزیه های تکیه دولت را برگزار می کردند. از دیگر تعزیه خوان کاشان می توان از سید زین العابدین و قراب کاشانی نام برد.

عبدالله مستوفی می نویسد.« اما تعزیه خوان های کاشی به واسطه حسن صورت و آواز خوشی که داشتند در سایر شهرها هم مورد توجه بودند و در تعزیه های بزرگ تهران که در تکیه دولت برپا می شد نقش های مهم و حساس به عهده آنها بود. »

از مهمترین مناطق پیرامونی منطقه فرهنگی کاشان بزرگ که تعزیه خوانی در آنجا هنوز رونق دارد می توان به اسحاق آباد، متین آباد، شجاع آباد، نوش آباد و نشلج و…. اشاره کرد.

منبع. کتاب« واژه نامه محرم کاشان »، علی اصغر شاطری

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.