وجود ترکیبات محرک در کپسول‌های لاغری

0

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ترکیبات خطرناک و محرک مانند مت آمفتامین که در مواد مخدر شیشه یافت می شود در کپسول های لاغری و نیز ترکیبات کورتون در اشکال دارویی گیاهی به نام فرشته وجود دارد.

فروشگاه مکمل های غذایی | قرص چاقی و لاغری ساسان طب - قرص گلوریا قرص لاغری گلوریا GLORIA

به گزارش کی آشیان، محسن تقی زاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمونه هایی از کپسول قاچاق و تقلبی که با ادعای فراورده گیاهی لاغری به نام “گلوریا” در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تبلیغ شده و به فروش می رسد، حاوی ماده غیرمجاز و خطرناک مت آمفتامین (شیشه) بوده که عوارض خطرناک و جبران ناپذیری دارد.

وی افزود: متاسفانه منابع مختلف غیرمجاز و قاچاق این فراورده های تقلبی را به عنوان یک برند اروپایی در وب سایت های فروش اینترنتی و فضای مجازی و بعضی عطاری ها با عنوان داروی گیاهی، عرضه می کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، تصریح کرد: برخلاف باور عمومی که فکر می کنند، داروهای گیاهی کم عارضه هستند، اما مصرف خودسرانه داروهای گیاهی می تواند باعث بروز عوارضی شود، زیرا افراد سودجو با تقلب در ترکیبات گیاهی برای اثر بخشی بیشتر، اقدام به تولید فرآورده های غیر مجاز می کنند.

تقی زاده با اشاره به فعالیت عطاری های غیرمجاز، گفت: با وجود اینکه عطاری ها، واحدهای صنفی هستند که تنها اجازه فروش گیاهان خشک، عرقیجات و ادویه جات را دارند، اما متاسفانه مشاهده شده که برخی از عطاری ها اقدام به فروش داروهای گیاهی، شیمایی، مخدر، داروهای غیرقانونی و قاچاق می کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تاکید کرد: داروخانه ها، تنها مرکز معتبر تهیه داروهای شیمیایی و گیاهی هستند، زیرا عطاری ها هیچگونه تاییدیه از سوی این معاونت به عنوان متولی نظارت بر توزیع دارو ندارند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به برچسب اصالت محصولات سلامت محور به هنگام خرید، گفت: شهروندان می توانند هر فرآورده را از سامانه تیتک به نشانی www.TTAC.IR و سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام کرده و با تطبیق اطلاعات روی برچسب و پاسخ دریافتی از سامانه، نسبت به صحت ادعا اطمینان حاصل کنند.

تقی زاده افزود: ادعای بعضی سایت ها، فضای مجازی و … در بیشتر موارد کذب است و از شهروندان درخواست داریم در صورت مشاهده هرگونه تخلف در عطاری ها، مراتب را به کارشناسان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی به شماره تلفن ۵۵۴۷۰۲۱۲ گزارش کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.