رصد خانه ملی ایران در کاشان افتتاح شد

0

رصدخانه ملی ایران همزمان با اتمام ساخت، نصب و آغاز راه اندازی تلسکوپ در قله گرگش در حوالی شهرستان کاشان افتتاح شد.

رصد خانه ملی ایران در کاشان افتتاح شد

امروز (دوشنبه- ۷ تیرماه) رصد خانه ملی ایران با حضور حسن روحانی- رییس جمهور و سورنا ستاری- معاون علمی و فناوری ریس جمهور به صورت مجازی افتتاح شد.

رصد خانه ملی ایران بر روی قله گرگش در حوالی شهرستان کاشان به ارتفاع تقریبی ۳۶۰۰ متر از سطح دریا واقع شده است. این رصدخانه از نظر سایت آینه و کیفیت عکس از ویژگی بالایی برخوردار است و جزء چند سایت برتر جهان محسوب می شود.

تمام اجزا و تجهیزات این تلسکوپ ساخت داخل است و با اجرای این مرکز، ایران جزء یکی از ۱۰ کشور دارای این تجهیزات می شود.

حرکتی بزرگ در حوزه نجوم در کشور آغاز شده است

سورنا ستاری- معاون علمی و فناوری رییس جمهور امروز (دوشنبه- ۷ تیرماه) در آیین افتتاح و بهره برداری از این رصدخانه و افتتاح چند پروژه دیگر، این پروژه را از بزرگترین پروژه های “بیسیک ساینس” و محلی برای آغاز رصد به صورت بین المللی عنوان و اظهار کرد: حرکتی بزرگ در حوزه نجوم در کشور آغاز شده است.

وی افزود: در حال حاضر هشت رصد خانه در نیم کره شمالی زمین وجود دارد که شش عدد از آنها در کلاس چهار متری هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه مطالعه رصد خانه کاشان، شش سال طول کشیده است، تاکید کرد: از بین ۸۰ منطقه، این محل برای تاسیس این رصد خانه انتخاب شد و تمام کار مهندسی آن در داخل کشور انجام شده و اکنون آماده بهره برداری است.

ستاری توضیح داد: وزن این تلسکوپ حدود ۹۰ تن است و حدود ۴۰ هزار قطعه در این تلسکوپ استفاده شده که ۲ و نیم میلیون نفر ساعت برای ساخت تلسکوپ استفاده شده است.

وی افزود: بیش از ۷۰ درصد عملیات اجرایی آن در چهار سال گذشته انجام شده است.

به گزارش ایسنا، خانه های خلاق در کاشان، اصفهان و تهران و کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه از دیگر طرح های ملی هستند که امروز در جهت توسعه زیست بوم نوآوری کشور با فرمان رییس جمهوری افتتاح شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.