نقد استاد مدرس زاده بر هجویات یک کارشناس تلویزیونی / مسافر اربعین ِشیطوون بلا!

0

به تازگی یکی از مجریان محترم رسانه ملی که دست کم کوشش ایشان در حفظ ظاهر و رعایت آداب اسلامی در گستره رسانه بایست ستودنی باشد، نقد استاد مدرس زاده بر هجویات یک کارشناس تلویزیونی / مسافر اربعین ِشیطوون بلا! در گفتگویی زنده با بانوی همکار خود از سفر کاری به مناسبت اربعین حسینی با تعبیر سفر دونفره توپ و شیطون بلا یاد می کند که علاوه بر شگفتی و ندرت کاربرد، جای اشمیزاز و بیزاری هم دارد و به خوبی نشان می دهد که آبشخور چنین تعابیری؛ کدام ترانه سخیف و مبتذل جای گرفته در گوشه ذهنی باز با یقه بسته است!

سخن ما در اینجا برکشیدن اشتباه لفظی یا جمله نامناسب یک مجری محترم نیست؛ بلکه این لغزش کوتاه و گذرا باب نقد و نظر را برای رفتارهای خاص برخی اصحاب دوربین و رسانه باز نگه می دارد.

این گونه جملات ناخواسته بر زبان آمده، البته می تواند گویای گفتمان رایج و مطلوب گوینده باشد به ویژه که وقتی گوینده از قالب رسمی و کت و شلواری بیرون می آید و با گونه ای احساس رهایی، خود را به هنجار شکنی و نهایتا به نمود رسانیدن جلوهَای تازه از شخصیت خود مجاز می داند.

بارها و بارها فیلم هایی از رفتار خصوصی برخی شاعران و مداحان و هنرمندان و ورزشکاران و… از پرده دوزیستی و ریا بیرون افتاده است که به ما یادآوری کرده است که افراد چهره شده و نام گیر (و نه نامدار) چگونه کوشش کرده اند از گذرگاه تنگ و اجباری گزینش با دادن پاسخ های فراخ و دستگاه پسند عبور کنند و به نوایی برسند.

کشف حجاب و رونمایی از قیافه جدید چند خبرنگار و هنرمند که مع الاسف بیشتر و پیشتر از چادرهای بلند خود را آویخته بودند؛ اگرچه هیچگاه لطمه ای به ارزش و اعتبار راستین حجاب اسلامی و حتی حیثیت دستگاه مرتبط نمی زند؛ اما باز گویای شیوع نفاق و ریا میان کسانی است که رندانه دنبال راه های کوتاه شده برای رسیدن به دنیای رنگین کمانی آرزوهای خود هستند و نیز به یادمان می آورد که گزینش کنندگان با همه درک و درایت و پای کار ماندن، رو دست خورده اند.

کوتاه سخن این که چنین پرده هایی از نمایش دو زیست بودن و نفاق ورزی در روزگار ما گویای آن است که در انتخاب افراد ارزش مدار و معتقد؛ صرفا به رفتار ظاهری آنان و سخن سست و به ظاهر درست ایشان اکتفا کرده ایم و متاسفانه با بستن راه بر روی دیگر استعدادها، به ایشان گوشزد کرده ایم که در قحط الرجال دست ساز پیش آمده، همه امید ما به هنر شماست و کسی به نقد و طرد شما نخواهد نشست.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.