منوچهر آریانپور کاشانی فرهنگ نویس نامدار معاصر

0

منوچهر آریانپور کاشانی فرزند عباس، متولد ۷ شهریور سال ۱۳۰۸ از مشاهیر کاشان است.

 منوچهر آریا‌ن پور

آریان پور پس از اخذ دیپلم برای ادامه تحصیل به ایالات متحده رفت و کارشناسی و کارشناسی ارشد را در گرایش ادبیات انگلیسی و زبان شناسی و دکتری را در گرایش ادبیات قرن ۱۶ و ۱۷ (ادبیات رنسانس) اخذ کرد.

دکتر منوچهر آریان پور کاشانی پس از چند سال تدریس در دانشگاه های آمریکا در سال ۱۹۰۷ به ایران برگشت و با همراهی پدرش دکتر عباس آریان پور در سال های آغازین دهه ۱۳۵۰ مدرسه عالی ترجمه را بنیان گذاری کرد.

پس از چندی به کمک دانشجویان و برخی استادان همان مدرسه عالی کار تالیف فرهنگ آریان پور را آغاز کرد که ثمره آن امروز انواع لغت نامه های فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی است.

دکتر منوچهر آریان پور کاشانی علاوه بر فرهنگ لغت اثار دیگری نیز تالیف و ترجمه کرده است که یکی از این آثار “دستور زبان وآیین نگارش انگلیسی پیشرو” نام دارد.

محصول یک عمر تحقیق و مطالعه منوچهر آریان پور، تألیف فرهنگ لغت های متعدد انگلیسی به فارسی به همراه پدر، فرهنگ لغت های پیشرو، نگارش مقاله های متعدد درباره ادبیات انگلیسی و ترجمه و تألیف چند کتاب به فارسی و انگلیسی است.

منوچهر آریان پور هم اکنون دوران بازنشستگی خود را در ایالات آمریکا سپری می کند و چند بار تاکنون به همراه همسرش خانم «شری اندرسون» برای تدریس دوره های کوتاه مدت آموزش زبان انگلیسی به صورت افتخاری به دانشگاه آمده است.

منوچهر آریا‌ن پور

بازگشت به میهن پس از سالها

مسئول وقت ستاد جلب مشارکت های مردمی دانشگاه کاشان در سال ۸۸ از واگذاری و اهداء کل اموال موروثی خاندان آریان پور کاشانی به این دانشگاه خبر داد.

دکتر «عباس زراعت» افزود: ارزش این اموال که شامل چند واحد مسکونی، باغ، زمین و مرکز آموزش عالی می باشد بیش از یکصد میلیارد ریال پیش بینی شده است.

وی خاطر نشان کرد: با مراوده ای که دکتر «منوچهر آریان پور» با دانشگاه کاشان دارند و پتانسیل های بالقوه موجود در این دانشگاه را دیده اند علاوه بر اموال یاد شده، حق تألیف کتاب های خود را نیز پس از مرگ به این دانشگاه واگذار کرده اند.

رئیس وقت دانشکده علوم انسانی دانشگاه کاشان افزود: ایشان همچنین سالانه جوایزی را برای دانشجویان و دانش آموختگان رشته زبان انگلیسی این دانشگاه در نظر گرفته اند.

منوچهر آریانپور کاشانی

دکتر زراعت، ضمن قدردانی از تلاش ها و اقدام خیر خاندان آریان پور و دیگر افراد نیکوکاری که با این دانشگاه همکاری دارند ابراز امیدواری کرد تا در راستای ارتقاء سطح علمی دانشجویان و توسعه دانشگاه، افراد نیکوکار و خیّر دیگری برای رفع نیازهای این دانشگاه به این ستاد جذب شوند.

دکتر منوچهر آریان پور حق تألیف کتابهایش را به دانشگاه کاشان بخشید

«بنده خیلی تحت تاثیر هستم. تصور من این بود که دانشگاه کاشان دارای یک ساختمان کرایه ای با تعداد محدود دانشجوست اما با دیدن این محیط و ساختمانهای مناسب و عرصه وسیع، بسیار برای آینده آن خوشوقت و امیدوار شدم و به عنوان یک کاشانی از وجود چنین موسسه ای آموزشی در کاشان به خود می بالم.»

منوچهر آریان پور: من فدای میهنم

واقعیت این است که همه چیز از یک برخورد و پیشنهاد ساده شروع شد .

دکتر منوچهر آریان پور کاشانی که به رغم زندگی ، کار و ازدواج در آمریکا همچنان دل بسته ایران و کاشان است و تقریبا هر ساله به ایران می آید؛ آخرین روزهای اردیبهشت ۱۳۸۱ در مجلس عروسی یکی از اقوام کاشانی جوانی خوش سیما و خنده رو را در مقابل خود دید.

او وحید آریان پور یکی از نوادگان عموی او بود که دومین سال تحصیلش را در رشته مهندسی شیمی دانشگاه کاشان پشت سر می گذاشت.

وحید در آن دیدار از این فرهنگ نویس نامی خواست از آنجا که در دانشگاه کاشان رشته زبان انگلیسی دایر است در این سفر، یک روز هم به دانشگاه بیاید و برای دانشجویان سخنرانی کند.

او با رغبت و گشاده رویی پذیرفت و ششم خردادماه همان سال در جمع مشتاق و پرشور دانشجویان حاضر شد و برایشان سخنرانی کرد. اما این دیدار اول و اخر او از دانشگاه نبود .

او دلبسته دانشگاهی شده بود که بسیار فراتر از حد انتظار او بود: «بنده خیلی تحت تاثیر هستم. تصور من این بود که دانشگاه کاشان دارای یک ساختمان کرایه ای با تعداد محدود دانشجوست اما با دیدن این محیط و ساختمانهای مناسب و عرصه وسیع، بسیار برای آینده آن خوشوقت و امیدوار شدم و به عنوان یک کاشانی از وجود چنین موسسه ای آموزشی در کاشان به خود می بالم.»

از سوی دیگر رغبت مسئولان، استادان و دانشجویان برای بهره گیری از حضور او بسیار فزاینده بود و با اهتمام ویژه آقای سیامک بابایی از اعضای هیات علمی گروه زبان انگلیسی برای مرتبه دوم دکتر آریان پور به همراه همسرش خانم شری اندرسون در نیمه دوم مهرماه ۸۱ طی ۳۲ ساعت دروس «سیری در تاریخ ادبیات انگلیسی» «نمایشنامه های شکسپیر» و «مکالمه» را در کنار سایر سخنرانیها و برنامه های جمعی برای دانشجویان ارائه کردند.

دوشنبه ۲۷ مهر سال ۸۳ هم برای سومین بار شاهد حضور و سخنرانی او در دانشگاه بودیم.

اما حضور چهارم او در روز سه شنبه ۲۷/۲/۸۴ رنگ و بویی دیگر داشت. استاد خود پیشنهاد کرده بود طی توافقنامه ای تمامی حق تألیف آثارش در ایران بعد از وفاتش به دانشگاه کاشان تعلق گیرد.

ضمن اینکه از سوی او هر سال یک میلیون تومان به نفر اول رشته زبان انگلیسی هدیه داده شود.

در آیین ویژه ای که به همین منظور در تالار آزادی برپا شد قبل از تبادل موافقتنامه دکتر دقیق رئیس دانشگاه و سیدمحمد فاطمی نژاد عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه در سخنان جداگانه ای ضمن معرفی از اقدام کریمانه و بی چشم داشت استاد تمجید و برای ایشان سلامت و طول عمر مسئلت نمودند.

دکتر آریان پور هم با پاسخگویی به ابراز احساسات حاضران با موضوع ریشه های هند و اروپا در زبان فارسی سخنرانی کرد.

متن موافقت نامه که با عنوان وصیت نامه تملیکی در صفحه ۳۷ دفتر جلد ۹۴ زوج تحت شماره ۳۵۳۱۲ مورخ ۲۷/۲/۱۳۸۴ در دفتر اسناد رسمی شماره ۲۳ حوزه ثبتی کاشان ثبت شده است به شرح زیر می باشد:

وصی شرعی و قانونی خود قرارداد آقای دکتر منوچهر آریانپور کاشانی فرزند عباس شناسنامه شماره ۴۹ صادره از حوزه سه تهران متولد ۱۳۰۸ به نشانی کاشان خیابان امام خمینی مقابل حبیب بن موسی منزل آقای سیدرضا فلاح، دانشگاه کاشان را که پس از فوت موصی نسبت به تملیک و انتقال کلیه حقوق مادی آثار و تألیفات موصی که تا زمان فوت نامببرده به رشته تحریر درآمده است و به چاپ رسیده یا نرسیده است صرفا به نفع کتابخانه دانشکده علوم انسانی دانشگاه کاشان هزینه نماید و نیز در هر سال یک جایزه تا حداکثر ده میلیون ریال و یا کتاب در رشته زبان انگلیسی بنام موصی و دانشجویان ممتاز رشته زبان انگلیسی در نظر گرفته و پرداخت نمایند و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه کاشان بایستی خداوند متعال را در نظر گرفته و بر خلاف وصیت عمل ننماید و صیغه وصیت جاری شد.

شماره اوراق معرفی ۲۷۳۸۷۳ و ۲۷۳۸۷۴ و ۲۷۳۸۷۵ می باشد و خق التحریر طی فیش شماره ۱۷۲۹۸۰ اخذ و قبض تحریر شماره ۶۶۱۵۱۲ صادر و تعمیم شد.

شایان ذکر است حق تألیف آثار دکتر آریان پور در حال حاضر سالانه پنجاه میلیون تومان می باشد. برای این فرهنگ نویس فرهیخته سلامت و توفیق امیدواریم و اقدام بزرگوارانه او را می ستاییم.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.