سید علی نصر کاشانی وزیر پست و تلگراف

0

سید علی فرزند سید احمد نصرالاطباء کاشانی در سال 1270 ش برابر با یازدهم رمضان سال 1311 ه.ق ، در کاشان ( بعضی محل تولد او را تهران می دانند ) دیده به جهان گشود.

سید علی نصر
سید علی نصر

تحصیلات خود را در مدارس شرف و علمیه و آلیانس فرانسه گذراند پس از اتمام تحصیلات به شغل معلمی پرداخت و زبان فرانسه و ریاضیات تدریس نمود سپس وارد مشاغل دولتی شد و در وزارت خانه های مختلفی خدمت کرد.

ابتدا در وزارت دارایی و در سال1315 استاندار مازندران شد.

وی معاونت وزارت پیشه و هنر ، سفیر ایران در چین و پاکستان و نماینده ایران در سازمان ملل و در کابینه احمد قوام به عنوان وزیر پست و تلگراف خدمت کرده است.

نصر علاقه وافری به تئاتر داشت و به اروپا رفت فنون این هنر را آموخت . او بنیاد گذار تئاتر ایران است و تئاتر ملی را تاسیس کرد. وی را پدر تئاتر ایران نامیده اند.

نصر اولین هنرستان هنر پیشگی را در شهریور 1320 بنا نهاد. از وی بیش از 120 نمایش نامه از آن جمله نمایشنامه های اشتباه لپی ، نتیجه تعدد زوجات به کارگردانی او به اجرا در آمده و کتابهای تاریخ ایران و دنیا ، حفظ الصحه ، علم الاشیاء ، تاریخ عمومی ، هنر آموز دوشیزگان و ترجمه تاریخ یونان و انقلاب فرانسه از آثار نوشتاری اوست.

در کتاب تاریخ برگزیدگان از مشاهیر ایران و عرب آمده است:

سید علی نصر، فرزند مرحوم نصرالاطباء بسال 1270 خورشیدی مطابق یازدهم رمضان سال 1311 هجری قمری، در کاشان متولد شده است.

وی بدون تردید پدر تآتر در ایران است و زحمات بسیاری در این راه متقبل شده است. نصر تحصیلات خود را در مدارس شرف، علمیه و آلیانس فرانسه انجام داد و در چهارده سالگی به معلمی زبان فرانسه و ریاضیات در مدرسۀ آلیانس فرانسه رسید.

وی در دورۀ حیات 120 نمایشنامه و مقداری کتاب نوشته است که اغلب نمایشنامه های او بروی صحنه آمده.

وی در کابینۀ قوام السلطنه وزیر پست و تلگراف شد و بعد به سفارت ایران به پاکستان رفت و بالاخره به سفارت کبرای ایران در چین منصوب گردید.

دانشنامه دانش گستر در باره او نوشته اشت:

دولتمرد ایرانی و بنیانگذار تئاتر در ایران ، پس از اتمام تحصیلات به شغل معلمی پرداخت. سپس وارد وزارت دارایی شد و نزدیک بیست سال در آن وزارتخانه خدمت کرد.

در سال 1315 به حکمرانی مازندران منصوب شد و نزدیک سه سال استاندار آنجا بود. در سال 1318 به معاونت علی منصور، وزیر پیشه و هنر رفت، برگزیده شد.

وقتی علی منصور به نخست وزیری رسید، کفالت وزارت پیشه و هنر با علی نصر شد. پس از شهریور 1320 مدتی هم معاون وزارت کشور شد. در سال 1325 در کابینۀ احمد قوام مدت کوتاهی وزیر پست و تلگراف بود. مدتی نیز سفیر کبیر ایران در پاکستان و پس از آن سفیر کبیر در چین ملی شد.

در فرهنگ فارسی معین درباره او آمده است:

نصر ، سید علی (ف.1340ه.ش.1962م.) وی از بنیانگزاران هنر تآتر در ایران بود و هنرستان هنرپیشگی را تاسیس کرد و کتب متعدد علمی و تاریخی تألیف کرده و عهده دار مشاغل دولتی حساس از قبیل ریاست دخانیات ، ریاست موسسه برق ، استانداری تهران ، سفارت کبری ایران در پاکستان و چین ، معاون وزارت کشور و وزارت پست و تلگراف و وزارت پیشه و هنر بود.

میرسید علی نصر پس از بازگشت از سفر اروپا ، امتیاز ایجاد تئاتر کمدی ایران را از وزارت فرهنگ گرفت و در دنبال اقدامات سابق، در راه ترویج تئاتر مشغول کار شد، عدّه ای تازه نفس هم به جمعیّت سابق پیوستند که معروفترین آنها عبارتند از دکتر مهدی نامدار ، حالتی و بایگان.

در سال 1319 با کوشش و همّت میر سید علی خان نصر و همکارانش، تئاتر دائمی تهران به وجود آمد که هنوز هم به نام تئاتر نصر معروف است.

سید علی نصر سرانجام در شب چهارشنبه 25 بهمن ماه 1340 خورشیدی به علّت سکته قلبی در تهران درگذشت و در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد.

به این مطلب رای دهید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.