خاندان نصر کاشانی

0

خاندان نصر کاشانی از خاندان های معروف و مشهور کاشانی است که در دو سده اخیر رجال علمی و سیاسی نامداری را به جامعه ایرانی تقدیم نموده اند و بعضا از تاثیر گذارترین افراد در شاخه فعالیت های علمی و هنری بوده اند.

خاندان نصر کاشانی
خاندان نصر کاشانی

در قرن دوازدهم هجری از سوی پادشاه ایران، نادر شاه افشار، نیای این خاندان به نام ملا ماجد حسین که از علما و مجتهدان نامدار حوزه علمیه نجف اشرف بوده به ایران دعوت می شود ولی در بین راه وی جان به جان آفرین تسلیم می کند و خانواده وی درمحله پشت مشهد کاشان ساکن می شوند.

سید محمّد تقی پشت مشهدی از احفاد ایشان و از نیای خاندان نصر کاشانی است وی عالمی عارف مسلک و اهل باطن و ریاضت بوده است. مقبره ایشان در جوار امامزاده حبیب بن موسی (ع) محله پشت مشهد واقع و زیارتگاه اهالی کاشان می باشد.

سید نصرالله دیگر عالم از این خاندان می باشد که در کاشان می زیسته و دارای مقام علمی بوده است.

فرزند بزرگش سید احمد نصر کاشانی است که در کاشان دیده به جهان گشوده است و دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در زادگاهش فرا گرفته است. در جوانی جهت ادامه تحصیل و آموختن در رشته پزشکی به تهران عزیمت نموده و در آنجا به تکمیل دانش پزشکی می پردازد و مدتی در دربار قاجاریه خدمت می کند و مفتخر به لقب « نصر الاطباء » می گردد شاید دریافت این لقب به جهت نام پدرش نصرالله باشد.

سید احمد بعد مدتی به زادگاهش کاشان باز می گردد و با دختری به نام بیگم خانم از خاندان مشهور صبا کاشانی ازدواج می کند. حاصل این ازدواج فرزندانی است که هر یک صاحب عنوان و مقام و منزلتی می باشند.

در مورد خاندان نصر کاشانی در مطالب ذیل بیشتر بخوانید:

 

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.